Vi gav oss ut på fakulteterna för att träffa så många studenter vi bara kunde, dela ut goda croissanter och oändliga koppar kaffe och framför allt få höra era bästa tips för hur kan vi skapa starkare kopplingar mellan Malmö universitets två campus. 

Vanligtvis har vi med oss lite frågor ut på fakulteterna som vi är nyfikna på att få svar på. Utan er studenter är Kåren ingenting och därför är det extra viktigt att få input från er så mycket vi bara kan! Vi vill tacka för alla svar och allt deltagande. Nästa gång ses vi på Glögg med Kåren den 13 december för lite julmingel på Orkanen, Niagara och HS samtidigt. Kom förbi!

Kaffe med Kårens ja/nej fråga denna gång var: Har du varit på Malmö universitets norra/södra campus? 

Såhär svarade ni:

Ja: 29% Nej: 71%

Den öppna frågan löd: Hur kan vi skapa starkare kopplingar mellan Malmö universitets två campus 

Vi vill tacka alla som tog sig tid och svarade. Här nedan har vi sammanfattat svaren vi fick in. Som ni kan se på vår breda studentpopulation är även svar och behoven breda. Vi på Kåren jobbar varje dag för att alla studenter på Mau ska ha en trygg och kul studietid.

  • Communication and activities: more classes and communication ( information awareness about the Southern Campus) 
  • Include it as part of the tour for international students and Insparken (shared events and activities).
  • More lectures assigned to the campus
  • Host events (exhibitions, Open House) Evening timeout like cocktails and dinner)
  • Physical links (building bridges, train links 
  • Give reasons for people to be there ( especially through a formal network like Conferences etc)
  • Digital connection of the two campuses
  • Events that can motivate the student to go there through prizes ( like a treasure hunt)
  • Transportation: Free direct bussline, tramway, scooters, bikes
  • Information: social media
  • Activities
  • Lectures on both places
  • Move buildings together
  • Add buildings between
  • Improve infrastructure in HS